Home » اخبار » بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین – بخش اول
ساختار فنی و امنیت بیت کوین

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین – بخش اول

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین – بخش اول

شاید بتوان گفت رمز موفقیت بیت کوین در لقب هایی است که به این پول نسبت داده می شود. بیت کوین بر پایه رمزنگاری استوار شده است که همین موضوع باعث ماندگاری و پیشرفت این ارز می باشد. می خواهیم در این نوشته به ساختار فنی و امنیت بین کوین بپردازیم.

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین

ناکاموتو در گذشته دو موضوع را دو نقطه ضعف برای نظام پولی کشور می دانست که یکی از آنها امکان ارسال پول به صورتی بوده است که کاربر هزینه و عوارض کمی را بابت انتقال پرداخت کند. افزایش عوارض باعث افزایش هزینه ها می شود و در واقع کم بودن مبلغ انتقال و پرداخت کارمزد منطقی به نظر نمی رسد. مشکل دوم انجام تراکنش های برگشت پذیر می باشد که این موضوع باعث کلاهبرداری در سیستم کنونی می شود.

در واقع کلاه برداران با روش های خاصی سیستم مرکزی را طوری هدف قرار می دهند که بدون کسر شدن موجودی از حساب شان اقدام به خرید کالا می کنند.

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین

مزیت بیت‌کوین کاهش هزینه انتقال پول و جلوگیری از کلاهبرداری است

ناکاموتو در مقاله ی ارائه شده توسط خودش به بیان این دو مشکل در سیستم مالی و پولی پرداخته است و که می تواند باعث اختلال در سیستم شود. همچنین راه حل های مختلفی برای این موضوع بیان کرده است. مفاهیمی مانند امضای دیجیتالی ، اثبات کار و انگیره از جمله این مفاهیمی است که در مورد کلاه برداری بیان شده است. می دانیم که امروز اصلی ترین مرجع برای ارسال و دریافت پول بانک ها می باشند که در ایران نیز تعداد آن ها هر روز بیشتر می شود. همه ی فعالیت های انجام شده توسط بانک بر یک مبنا می باشد.

مشتریان بر اساس اعتمادی که به بانک دارند اجازه می دهند تا سیستم بانکی بر صحت و سقم پول های رد و بدل شده را نظارت داشته باشند. بانک ها امروزه مسئول کلاهبرداری یا سرقت پول از حساب های افراد می باشد. فرد در قبال کلاه برداری های انجام شده مسئولیتی ندارد. در واقع یکی از مشکلات بانک ها که به صورت متمرکز فعالیت می کنند این است که اگر در این سیستم اخلال ایجاد شود مشتریان متضرر می شوند. در بیت کوین این موضوع تقریبا صفر می باشد. بیت کوین بر پایه اصل بی اعتمادی بنیان شده است.

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین

بیت کوین سیستمی است که در آن خبری از اعتماد نیست و اصل آن بر پایه بی اعتمادی می باشد. بیت کوین با افراد مختلفی سرو کار دارد که ما اصلا این اشخاص را نمیشناسیم. سیستم بیت کوین باید به گونه ای طراحی شود که نتوان اخلالی در آن ایجاد کرد. رمزگذاری مختلف باعث شده است تا صحت تراکنش ها تایید شود و تقلب در آن رخ ندهد. گره های مختلفی در شبکه بیت کوین وجود دارد که مانع از تخلف در آن می شود. همه ی گره ها در سیستم بیت کوین به جزئیات مختلف دسترسی دارند. در این صورت شما نمی توانید تقلبی در این سیستم لحاظ کنید.

بررسی ساختار فنی

تراکنش‌

بیت کوین و سکه های دیجیتالی از امضاهای دیجتالی تعریف می شود. کسی که مالک بیت کوین می باشد برای انتقال پول به دیگران باید کد تراکنش قبلی را به همراه کلید عمومی رمزنگاری کند و سپس کد هش شده حاصل را با استفاده از کد اختصاصی خود کدگذاری کند.

امضای دیجیتال اصلی‌ترین مفهوم در تراکنش‌های بیت‌کوین است

 استفاده از امضاهای دیجیتالی در تراکنش های مختلف بیت کوین باعث می شود تا به خودی خود از تقلب و کلاهبرداری های مختلف جلوگیری شود. امکان هیچ گونه تغییری در تراکنش وجود ندارد چرا که کوچک ترین تغییر در محتویات یک پیام ارسالی تغییر بزرگی در کد هش ایجاد می شود که ازین رو دریافت کننده نمی تواند هویت سنجی کند و در نتیجه صحت تراکنش تایید نمی شود. با امضای دیجیتالی بخش بزرگی از مسائل مربوط به تقلب حل می شود و می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد.

بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین

چه تضمینی وجود دارد که فرستنده‌ی پول این کد یا همان بیت کوین را پیش‌تر برای کاربر دیگری نفرستاده باشد؟

باید گفت که هر چند با این روش نیز کاربران نمی توانند تغییری در پیام ایجاد کنند ، اما برای این موضوع تضمین وجود ندارد که یک کاربر مبلغ را برای چند نفر ارسال نکند. هر کاربر می تواند یک سکه را به چندین نفر نیز ارسال کند که این کار تقلب محسوب می شود. دو راه حل ممکن توسط ناکاموتا ارائه شده است.

یکی از این راه حل ها ایجاد یک ضرابخانه مرکزی می باشد که بر تمامی تراکنش ها نظارت ویژه داشته باشد که آیا سکه از پیش خرج شده است یا خیر. پس از انجام یک تراکنش سکه ی مورد نظر به ضرابخانه برگشت داده شود تا از بین رفتن اون سکه برای شخص دیگر محرز شود. البته باز نیز مشکل هک در این سیستم به چشم میخورد.

در بیت‌کوین اشتراک‌گذاری تراکنش‌ها با کل گره‌ها جایگزین نهاد مرکزی نظارتی شده است

در راه حل دوم که توسط ناکاموتو ارائه شده است اولین تراکنشی که در سیستم مالی ثبت می شود به عنوان تراکنش مرجع در نظر گرفته شود و سایر تراکنش های انجام شده برای آن سکه مورد قبول سیستم نباشد. اگر بخواهیم به چنین سیستمی بدون وجود یک نهاد مرکزی امیدوار باشیم باید تمام تراکنش ها به صورت عمومی در اختیار تمام گروه های شبکه قرار بگیرد.

About writer

Check Also

جنبه جدیدی از بیت کوین

جنبه جدیدی از بیت کوین رونمایی شد

در این روزهای که همه درگیر نوسانات قیمت بیت کوین هستند، جنبه جدیدی از این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE